نکاتی در مورد مکمل های ورزشی
تغذیه

نکاتی در مورد مکمل های ورزشی که قبل از خرید آن ها باید بدانید!

نکاتی در مورد مکمل های ورزشی

کمتر مرد یا خانم جوانی را می شناسید که تا به حال به فکر استفاده از مکمل های ورزشی نیفتاده باشد و اگر ورزشکاری دیده باشند از او در مورد مکمل های ورزشی سوال نکرده باشند! به همین خاطر در این مقاله قصد دارم در مورد مکمل ها ورزشی نکات مفید و کاربردی را به شما توضیح دهم که احتمالا قبل از مصرف هر مکمل ورزشی در مورد این موارد اطلاعات لازم را داشته باشید.

مهم‌ترین دغدغه ورزشکاران بهبود عملکرد ورزشی است، ورزشکاران مرد برای عملکرد حرفه‌ای ابتدا با دریافت مواد غذایی طبیعی از گروه‌های پروتئین و کربوهیدرات تغذیه می‌کنند و در مرحله‌ی بعد با شک و تردید به دنبال قرص‌ها و مکمل‌ها می‌روند. ورزشکاران خانم نیز با استفاده از مولتی‌ویتامین‌ها و نوشیدنی‌های انرژی‌زا سعی در بهبود بخشیدن به عملکرد خود هستند

مقاله کاربردی اثرات عسل بر لاغری 

مکمل های غذایی طبق تعریف فرآورده هایی هستند که فقدان یا کمبود یک یا چند ماده مغذی اولیه در رژیم غذایی را تکمیل می کنند و از طریق ارتقاء عملکرد و یا پیشگیری از اختلالات دستگاه های مختلف بدن باعث افزایش سلامتی می شوند. ورزشکاران برای تامین مواد مغذی بیشتر، جلوگیری از کمبود مواد مغذی و ایجاد اثرات نیروزا، از مکمل های ورزشی استفاده می کنند.

بر اساس بررسی NCAA – National Collegiate Athletic Association تقریبا 42% از ورزشکاران از مکمل های ورزشی استفاده می کنند. مکمل ها حاوی ویتامین، مواد معدنی، پروتئین، کراتین و ترکیبات مختلف ارگوژنیک هستند. مکمل ورزشی عملکرد فرد را به حداکثر می رساند. تفاوتی نمی کند مکمل جهت کاهش وزن، افزایش وزن، سرعت و یا قدرت، استفاده شود آن ها می توانند اهداف را قابل دسترس و فرد را در بهترین وضعیت جسمی قرار دهند. پودر، ژل، نوشیدنی و شکلات وجود دارد. مکمل های ورزشی مواد مغذی کلیدی بدن فرد را فراهم می سازد. آن ها بدن فرد را آماده نگاه داشته و به فرد قدرت ادامه تمرین های فشرده را می دهد و در ضمن سبب سرعت مدت زمان ریکاوری می شوند.

مکمل های ورزشی و انواع آن

متغیرهایی نظیر سن، جنسیت، نوع ورزش و هدف، بیماری‌های خاص و سطح مسابقات در انتخاب مکمل بسیار تأثیر گذارند. از طرفی دانستن زمان و مقدار مصرف مکمل‌ها در شرایط مختلف در به حداکثر رساندن آثار آن‌ها امری ضروری است.

دسته بندی مکمل ها ورزشی

مکمل ها به صورت قرص، پودر، ژله، نوشیدنی و بار ورزشی ارائه می گردند که با توجه به دوره تمرین یا مسابقه و شرایط فردی ورزشکار استفاده می شوند. به طور کلی مکمل های ورزشی به چند دسته تقسیم می شوند:

1- مکمل های مغذی
• ویتامین ها
• املاح و الکترولیت ها
• اسیدهای آمینه
• کربوهیدرات ها
• پروتئین ها

2- مکمل های نیروزا
• ال- کارنیتین
• کافئین
• کراتین
• جنسینگ
• کوآنزیم Q10

3- دوپینگ

پزشکان معتقدند افرادی که انرژی مصرفی خود را از مواد غذایی سالم تامین می کنند حتی اگر به طور حرفه ای ورزش کنند نیازی به مکمل های ورزشی ندارند.مصرف مکمل فقط برای کسانی لازم هست که می خواهند ورزش متفاوت انجام دهند مثلا برای بلند کردن وزنه انرژی دریافتی عمل نمی کند باید از کراتین استفاده کنند برای قدرتمند شدن و انرژی زیاد دادن به آن ها موثر است

بیشتر بخوانید: خواص شیر و عسل  که ورزشکاران باید بدانند.

ویتامین‌ها، املاح‌معدنی و اسیدهای‌چرب امگا ۳ که به صورت مکمل‌های غذایی عرضه می‌شوند، در شمار پرفروش‌ترین محصولات داروخانه‌ها در بسیاری از کشورهای جهان هستند. مکمل‌های غذایی در آلمان به وفور در دسترس هستند و سال ۲۰۱۵ میلادی حدود یک میلیارد و صدهزار یورو فروش داشتند. ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ اﺳﺘﻘﺒﺎل رو ﺑﻪ ﮔﺴﺘﺮش ورزﺷﮑﺎران ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﺼﺮف ﻣﮑﻤﻞﻫﺎ، ﺻﻨﻌﺖ ﺳﺎﺧﺖ و ﻓﺮوش ﻣﮑﻤﻞ ﻧﯿﺰ از روﻧﻖ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻬﯽ ﺑﺮﺧﻮردار ﺷﺪه اﺳﺖ، ﺑﻪ ﻃﻮری ﮐﻪ در آﻣﺮﯾﮑﺎ ﻓﺮوش مکمل ها در سال به رقمی بیش از ۱۷ میلیارد دلار می رسد.

مکمل های ورزشی مفید

6 مکمل ورزشی مفید برای ورزشکاران

به صورت کلی ورزشکاران به مکمل های ورزشی نیاز و یژه و مبرمی دارند و به صورت معمول از این مکمل ها در برنامه غذایی خود استفاده می کنند. به همین خاطر بد نیست بدانید شش مکمل ورزشی زیر برای ورزشکاران مفید و مناسب است.

پروتئین:
پروتئین یکی از ریزمغذی‌هایی است که برای تامین انرژی بدن لازم است. ضمنا پروتئین برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده، افزایش ایمنی و نگهداری از عضلات لازم است. اگر فردی ورزش کند و میزان پروتئین لازم را کسب نکند ریکاوری عضلات به خوبی انجام نخواهد شد. بهتر است پروتئین بعد از ورزش دریافت شود. با این حال در تمام روز نیز می‌توان پروتئین مصرف کرد.

کراتین:
کراتین معمولا در کبد، کلیه و پانکراس تولید می‌شود و کمک می‌کند که انرژی ذخیره شده به سلول‌ها برسد. کراتین به فسفوکراتین تبدیل می‌شود و در عضلات ذخیره می‌شود. بدین ترتیب بدن می‌تواند از این ماده برای استفاده از انرژی در حین انجام ورزش‌های سنگین استفاده کند. بدن به صورت طبیعی روزی دو گرم کراتین احتیاج دارد. باید با کمک تغذیه مناسب کراتین از دست رفته جبران شود

بتا آلانین:
بتا آلانین آمینواسیدی است که برای تولید کارنوزین در بافت‌های ماهیچه‌ای لازم است. وجود کارنوزین در عضلات کمک می‌کند که بافت‌ها بتوانند هیدروژن بیشتری از اسید لاکتیک بگیرند و pH مناسب داشته باشند. هنگامی که pH عضلات مناسب باشد قدرت و استقامت بیشتری به هنگام ورزش دارند.
مطالعاتی که در مجله بین‌المللی تغذیه ورزشی و سوخت و ساز ورزش منتشر شده است نشان می‌دهد مردان ورزشکاری که مکمل بتا آلانین مصرف می‌کنند کمتر به هنگام ورزش سنگین خسته می‌شوند و بیشتر عضلات آن‌ها رشد می‌کند.

آمینو اسیدهای شاخه‌ای – زنجیره‌ای:
آمینواسیدهای شاخه‌ای – زنجیره‌ای یا BCAA از آمینواسیدهای اصلی هستند. بدن به خودی خود نمی‌تواند این آمینواسیدها را تولید کند پس باید در تغذیه خود این مواد را دریافت کنیم. بعد از 90 دقیقه ورزش بدن تمام انرژی و کربوهیدرات‌ها را مصرف می‌کند و شروع به استفاده از پروتئین موجود در عضلات می‌کند. BCAA این امکان را به بدن می‌دهد که از غذا برای مدت طولانی‌تری به عنوان منبع انرژی استفاده کند و به عضلات آسیب زده نشود. بررسی‌ها نشان داده است دوندگانی که BCAA مصرف می‌کنند کمتر سوزش عضلات و خستگی را بعد از ورزش شدید تجربه می‌کنند.

آرگینین:
آرگینین آمینواسیدی است که برای تولید پروتئین استفاده می‌شود. غذاهایی همچون گوشت قرمز، ماهی، لبنیات و مغزها سرشار از آرگینین هستند. وجود آرگینین باعث راحت‌تر شدن جریان خون و اکسیژن‌رسانی بیشتر به ماهیچه‌ها می‌شود. بدین ترتیب عضلات دیرتر خسته می‌شوند

مولتی ویتامین:
محققان دانشگاه هاروارد مصرف روزانه مولتی ویتامین را توصیه کرده‌اند. مولتی ویتامین‌ها فرمول‌های مختلفی دارند. مولتی ویتامین خوب باید تمام ویتامین‌های مورد نیاز روزانه و مواد معدنی لازم را داشته باشد. این ویتامین‌ها عبارتند از: A ، C ، D ، E و ویتامین‌های B. بسیاری از ما نمی‌دانیم که کمبود ویتامین داریم یا خیر. خوردن مولتی ویتامین به ورزشکاران کمک می‌کند تا مواد مصرف شده بدن را جبران کنند.

ضرر مکمل های ورزشی

مکمل های ورزشی ضرر دارد؟

یک عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور با بیان اینکه « مرگ های بسیاری ناشی از مصرف مکمل ها در منابع علمی اعلام شده است.» هشدار داد:« مکمل ها بسته به اینکه در کدام یک از اندام های بدن ذخیره شود می تواند اثرات سوء خود را در آن قسمت نشان داده و باعث بروز تومورها شود.»
در بریتانیا، بی‌ضرر و خطر بودن مکمل‌های غذایی بر اساس مقررات اتحادیه اروپا سنجیده می‌شود و ادعاهای تولیدکنندگان درباره خواص محصولات‎شان بررسی می‌شوند. از محدودیت‌های مصرف مکمل‌های معروف پیش از مصرف آگاه شوید. تقریبا نیمی از آمریکایی‌ها به‌طور روزانه مکمل‌های گیاهی یا مربوط به رژیم غذایی مصرف می‌کنند و مصرف این محصولات که بدون تجویز پزشک دریافت می‌شوند، بسیار پررونق است

سخن نهایی در مورد مکمل های ورزشی

استفاده از مکمل ها ورزشی بدون برنامه ریزی و شناخت درست آن می تواند صدمات زیان باری برای بدن به همراه بیاورد از سوی دیگر این مکمل ها به دلیل تاثیر مثبتی که می توانند در بدن ایجاد کنند می توانند برای بدن مفید و کاملا کاربردی باشند. به همین خاطر به ورزشکاران و افرادی که به ورزش و بدنسازی علاقه دارند توصیه می شود با برنامه ریزی و تحت نظر متخصص اقدام به مصرف این مواد کنند. همچنین از برندهای معتبر برای تهیه این مواد استفاده کنند. به یاد داشته باشید بلاگ هنگی بی مشاور و متخصص تغذیه نیست صرف ارائه دهنده اطلاعات کاربردی در این زمینه است. پس لطفا از مشاور کمک بخواهید.

ارسال پاسخ