وضعیت عسل طبیعی در ایران
عسل شناسی

بررسی وضعیت عسل طبیعی در ایران و جهان ؛ آمار و ارقام

صنعت عسل درایران و جهان

صنعت عسل طبیعی در ایران و جهان در بازی اقتصاد نقش مهمی ایفا می کند در واقع امروزه این صنعت در صنایع دیگری مانند: صنایع غذایی، دارویی و ترکیبی نقش سازنده ای ایفا می کند. در ایران هم عسل طبیعی یکی از مهم ترین تولیدات حوزه ی کشاورزی است که ارزش افزوده ی زیادی ایجاد می کند. در این مقاله به بررسی وضعیت صنعت زنبورداری و تولید عسل در ایران می پردازیم.

زنبورهای عسل یکی از مفیدترین، مولدترین و شگفت انگیزترین مخلوقات خداوند هستند. این حشرات کوچک از عوامل تنوع زیستی در جهان به شمار می آیند. برخی معتقدند بدون زنبور عسل، حیات هستی به خطر می‌افتد و زندگی در کره ی زمین بسیار دشوار خواهد شد. به دلیل آنکه زنبورهای عسل نقش بسیار مهمی در عمل گرده افشانی دارند. عمل گرده افشانی در گیاهان و درختان به روش های مختلفی انجام می شود.

در جهان بیش از 20 هزار گونه زنبور وجود دارد و زنبور عسل گونه ای از آنهاست که زندگی اجتماعی دارد. زنبورهای عسل با گردآوری شیره و شهد گلها و گیاهان در محل زندگی خود به نام کندو، عسل تولید می کنند که غذایی کامل و دارویی مناسب برای درمان بیماری است. رنگ عسل بر حسب این که زنبور بر چه گلی نشسته و از آن بهره گرفته، متفاوت است.

بررسی وضعیت عسل طبیعی در جهان

به گزارش سایت persianbee محصولات متفاوتی در جهان از عسل یا ترکیب عسل تهیه می‌شوند. عسل در عرصه‌های متفاوتی همچون کاربردهای پزشکی، پیشگیری از بیماری و حفظ سلامت مورد استفاده قرار میگیرد. بزرگ‌ترین‌ تولید‌کنندگان عسل در جهان عبارتند از:چین؛ ترکیه؛ ایران؛ امریکاو……. در جدول زیر لیست 15 کشور برتر تولید کننده ی عسل را می توانید مشاهده کنید.

 

 

بنا بر آمارهای موجود بیش از یک و نیم میلیون تن عسل از حدود 81 میلیون کلونی ( کندو ) در جهان به دست می آید که برای مصارف مختلف غذایی، دارویی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

وضعیت عسل در ایران

ایران یکی از 10 کشور فعال در زمینه زنبورداری به لحاظ تعداد کلونی زنبور عسل و تولید عسل مرغوب در جهان است. طبق آمار سال 2013 میلادی صنعت زنبورداری ایران از نظر تعداد کلونی زنبور عسل، رتبه چهارم و از نظر میزان تولید عسل، در رتبه هشتم جهان قرار داشت.

در ایران به دلیل وجود اقلیم های مختلف و حدود 130 میلیون هکتار مرتع، جنگل و باغ مشجر، شرایط مناسبی برای رشد و توسعه ی فعالیت زنبورداری وجود دارد. فعالیت زنبورداری در ایران به دلیل چهار فصل بودن کشور، در تمام طول سال امکان پذیر است.

مشکلات بازار عسل ایران و زنبورداران

صنعت زنبورداری در استانهای مختلف ایران همچون آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، کردستان، لرستان، گلستان، مازندران و اصفهان رواج دارد. عسل مناطق شمال غربی ایران همچون آذربایجان غربی و شرقی و نیز اردبیل از مرغوبیت مثال زدنی برخوردار است.

از مشهورترین برندهای عسل جهان، برند عسل سبلان واقع در استان اردبیل است. استان اردبیل یکی از قطب­های تولید عسل در ایران است. در این استان برخی زنبورداران با توجه به آب و هوای معتدل، تنوع گیاهان به ویژه در دامنه ی پرگل کوه مرتفع سبلان و شهرستان مشکین شهر، موفق شده اند از هر کندوی زنبور‌عسل به طور متوسط بیش از 40 کیلوگرم عسل به دست آورند. صاحبان کندوی عسل برای مبارزه با آفات، از مواد طبیعی گیاهی استفاده می کنند و محصول تولید شده، ارگانیک است. در این استان، شهرستان خلخال رتبه ی برتر ایران را از نظر تولید عسل طبیعی از کندوهای بومی و سنتی دارد.

سخن نهایی در باب صنعت زنبورداری و تولید عسل

مصرف عسل در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان بالاتراست. سرانه ی مصرف عسل در جهان به طور متوسط بین 250 تا 300 گرم است و این در حالی است که سرانه ی مصرف این محصول در ایران حدود یک کیلوگرم یعنی بیش از 3 برابر میانگین مصرف جهانی است. با وجود اینکه ایران در کشورهای منطقه، بازار خوبی برای عرضه ی عسل دارد اما به دلیل مصرف بالا و مزیت قیمتی در داخل کشور، تمایل چندانی برای صادرات این محصول از سوی زنبورداران ایرانی وجود ندارد. از این رو مقدار کمی از عسل تولید ایران از جمله عسل آذربایجان غربی به کشورهای همسایه، شرق آسیا و اروپا صادر می شود. ترکیه از جمله کشورهای واردکننده ی عسل از ایران است. این کشور عسل وارداتی از ایران را با برند ترکیه به کشورهای حوزه خلیج فارس ، قفقاز و اروپا مجددا صادر می کند.

 

ارسال پاسخ