مشکلات بازار عسل ایران
اخبارکشاورزی

مشکلات بازار عسل طبیعی در ایران +آمار و ارقام

عسل طبیعی در ایران

عسل ایران، یکی از با کیفیت ترین محصولات در سطح جهانی است که به شدت مزیت رقابتی بالایی برای رقابت در جهان دارد و می تواند ارز جهانی را با خود به داخل ایران بیاورد اما متاسفانه مشکلات بازار عسل طبیعی در ایران زیاد است و  این صنعت دچار مشکلات عدیده ای شده است و نتوانسته به خوبی نقش خود را در اقتصاد ایران بازی کند.

عسل ایران گرچه به لحاظ وزنی حجم کمی از تولیدات کشاورزی را به خود اختصاص داده ولی به لحاظ ارزش تولید و سهم کشوری آن، به یک محصول بسیار مهم تبدیل شده چرا که از ارزش گذاری بالایی برخوردار است و مصرف آن نیز در ایران و جهان بالاست.

بنابر تحقیقات میدانی و کتابخانه ای استارتاپ هنگی بی، مشکلات و بحران های صنعت زنبورداری و تولید عسل چندین مورد متعدد است که در تصویر زیر به صورت خلاصه می توانید آن ها را مشاهده کنید در ادامه هم به صورت کامل تر در مورد آن ها صحبت می شود.

مشکلات بازار عسل طبیعی در ایران

برند سازی

عسل ایران در نابسامانی زیادی به سر می برد، در دنیای رقابت جهانی خلق برندهای متمایز و متفاوت به شدت اهمیت بالایی دارد در واقع بدون خلق برند یکپارچه، متفاوت و متمایز، حضور در بازارهای جهانی امری محال و بی فایده است. زنبورداران ما باید یاد بگیرند در بستری درست و مرتبط فرایند برند سازی خود را پیاده سازی کند.

از طرف دیگر در نگاه دولتی نوعی سنگ اندازی و عدم آگاهی در مورد این قضیه وجود دارد برای مثال تولید کننده ای که بسته بندی خاص خود را داشته باشد به دلیل خود کفا بودن حمایت های جهاد کشاورزی از وی سلب می شود.

عدم شناخت بازار

تولیدکنندگان عسل طبیعی به دلیل ضعف در دانش مارکتینگ و بازاریابی معمولا با نیازهای بازار آشنا نیستند به همین خاطر در فرایند تبلیغات، بسته بندی و بخش بندی مشتریان با مشکل مواجه می شوند .

در واقع دو رویکرد در این قضیه وجود دارد یا زنبورداران با علم مارکتینگ یا همان بازاریابی آشنا شوند و از آن استفاده کنند یا با شرکت ها و پلتفرم های مارکتینگ بیس، همکاری کنند تا ارزش افزوده ی محصولات آن ها از بین نرود.

بسته بندی نامناسب

یکی از مهم ترین مواردی که باعث خلق ارزش افزوده ی بیشتر عسل می شود و در قیمت گذاری، برندینگ، اعتماد سازی و…. تاثیرمستقیم دارد بی شک بسته بندی است. به وسیله ی بسته ی مناسب می توان تمایز اصولی و کلیدی ایجاد کرد.

در ایران به صورت کلی در بسته بندی مشکلات عدیده ای وجود دارد و این باعث شده برای زنبورداران تهیه ی بسته بندی مناسب و مختص به زنبورداری به سختی تهیه شود. از سوی دیگر هزینه ی تمام شده ی بسته بندی بسیار بالاست و درتیراژ کمتر از 1000 تولید نمی شود. این مسئله باعث شده بسته بندی در حوزه ی تولید عسل، به خوبی و با کیفیت بالا در دسترس زنبورداران قرار نگیرد . ایجاد بستری مانند هنگی بی به تمامی زنبورداران با کیفیت کمک می کند دغدغه ی بسته بندی نداشته باشند.

ضعف در فروش

فروش یکی از مهم ترین اقداماتی است که به فعالیت هایی مانند بسته بندی، تبلیغات، شناسایی بازار و…. ارتباط مستقیم دارد در ایران به دلیل ضعف کلانی که در لجستیک داریم، فرایند فروش به سختی صورت می گیرد.

از سوی دیگر فروش فیزیکی به سمت فروش آنلاین حرکت کرده و امروزه فروش آنلاین سهم بالایی در ساختار اقتصادی کسب کرده این درحالی است که کمتر از 1 درصد حجم بازار عسل به سمت دنیای دیجیتال حرکت کرده است.

خام فروشی

عسل از جمله موادی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در بیش از 1000 ماده ی غذایی به صورت مستقیم مصرف می شود و به شدت پتانسیل این را دارد با استفاده در صنایع غذایی ترکیبی و تبدیلی ارزش افزوده ی بیشتری را به دست مشتری برساند. در واقع عسل در صنایع غذایی کاربرد فراروانی دارد که می تواند فرصت های کارافرینی بیشتری خلق کند.

عدم حمایت دولت

شاید بزرگترین اتهامی که به دولت در این زمینه وارد است عدم برخورد با تولیدکنندگان عسل تقلبی و عدم آموزش صحیح در حوزه زنبورداری است دولت به دلیل اینکه ساختار حجیم و غیر چابکی دارد به سختی می تواند در زمان کم و درست، حمایت لازم را صورت دهد به همین دلیل صنعت زنبوردار کشور با چالش روبه رو شده است.

سخن نهایی در باب مشکلات بازار عسل طبیعی

عسل طبیعی در بازار ایران مشکلات فراوانی دارد و برای حل آن علاوه بر کمک مسئولین و دولت همت زنبورداران و حمایت مردم را می طلبد، دولت باید به صورت جد با عسل تقلبی مبارزه کند و زنبورداران باید به سمت خلق بیزنس و تجارت حرفه ای حرکت کنند و اصول و قواعد دنیای بیزنس را بیشتر بفهمند و مردم هم با خرید عسل طبیعی و حمایت از محصول با کیفیت به حل این مشکلات کمک کنند. خلاصه کلام این که این کار همت همگانی می طلبد و باید همه به حل معضلات این صنعت ارزشمند کمک کنند.

ارسال پاسخ