راهنمای خرید عسل
عسل شناسی

راهنمای خرید عسل طبیعی در سال 99+پاسخ چالش های مهم

در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید عسل طبیعی را به صورت مفصل مورد بررسی قرار دهیم.

1.  داستان عسل طبیعی2.  از کجا عسل بخریم ؟
3.چگونه عسل طبیعی را تشخیص دهیم4. چرا عسل طبیعی مصرف می کنیم؟
5.  ویژگی های ظاهری عسل طبیعی6.  برگه آزمایش عسل طبیعی
7. چه عسلی نباید بخریم8.  عسل موم  دار یا بدون موم
9.  عسل طبیعی برای کودکان10. قیمت عسل طبیعی

راهنمای خرید عسل

خرید عسل طبیعی یکی مراحل مهمی است که باید در انتخاب آن دقت زیادی اعمال شود؛ چرا که فرایند خرید همراه با هزینه مالی و زمانی متعددی است و باید با دقت بیشتری همراه باشد. خرید عسل به دلیل فراوانی عسل تقلبی و مصنوعی در بازار ایران با مشکل زیادی رو به رو است؛ از سوی دیگر اطلاعات درست و منسجمی در فضای وب وجود ندارد به همین خاطر انتخاب و خرید عسل با مشکل و چالش های زیادی روبه رو است.

در این مقاله قصد داریم راهنمای جامع خرید عسل طبیعی را تدوین کنیم تا به هنگام خرید؛ از روی اطلاعات و دانش درست تری اقدام به خرید عسل کنید. ما در هنگی بی تلاش می کنیم با معرفی بهترین زنبورداران کشور به شما در فرایند خرید عسل طبیعی کمک کنیم؛ در صورتی که این راهنما به اندازه کافی جامع نبود و نتوانست به سوالات شما پاسخ دهد ما این آمادگی را داریم به سوالات شما از طریق تلفن،تلگرام،واتساپ و …پاسخ دهیم کافیست این افتخار را به ما بدهید و با ما تماس بگیرید.

مواردی که در ادامه مطرح می شود؛ مهم ترین دغدغه های مصرف کنندگان عسل است که در طی چندین نمایشگاه بین المللی و ملی با ما در ارتباط بوده اند و سوالات خود را از ما پرسیده اند. ما هم تلاش می کنیم با توجه به منابع مختلف برای آن جواب های مرتبط پیدا کنیم :

از کجا عسل طبیعی بخریم

برای خرید عسل طبیعی بهتر است به صورت مستقیم و بدون واسطه از زنبوردار خرید کنیم و تلاش کنیم با کاهش واسطه ها فرایند اعتماد بین مصرف کننده و  زنبوردار  ایجاد شود، ما اگر بدانیم مسئول مستقیم تولید عسل چه کسی است بهتر اعتماد می کنیم و  زنبوردار هم در ارائه اطلاعات محصول خود دقت و وسواس بیشتری به خرج می دهد.  توصیه می کنیم از عسل های صنعتی به دلیل حرارت دادن عسل و پایین بودن کیفیت آن به شدت پرهیز کنید، عسل طبیعی فاقد هر گونه حرارت و ارتباط مستقیم با آتش است.

توصیه می کنیم از زنبوردارها درخواست ارائه برگه آزمایش محصول کنید. در واقع محل خرید عسل زیاد مهم نیست این که از چه کسی و با چه شرایطی خرید می کنید مهم تر است؛ برای مثال ما در هنگی بی علاوه بر ارائه برگه ازمایش به مشتری؛ به عنوان تنها نهاد واسط ضمانت کیفیت محصول،بسته بندی و ارسال را انجام می دهیم. از جایی عسل طبیعی بخرید که خلوص آن را تضمین کند و عطر و طعم طبیعی خود را داشته باشد، مارک های بسیاری در بازار وجود دارند که ادعا می کنند که عسل طبیعی و خالص را به فروش می رسانند. اما بسیاری از آنها تنها شربت شکر با مقدار کمی عسل مخلوط شده است.

چگونه عسل طبیعی را تشخیص دهیم.

تشخیص عسل طبیعی

 

بهترین و کامل ترین روش تشخیص عسل طبیعی استفاده از آزمایشگاه های مورد اطمینان تشخیص عسل طبیعی است در واقع به وسیله آزمایش محصول و مشاهده پارامترهای سنجش وضیعت

عسل می توان از طبیعی بودن آن اطمینان حاصل کرد؛ عسل طبیعی دارای ساکاروز زیر پنج، میزان رطوبت مناسب و پرولین زیاد است که در تصویر زیر نمونه یک برگه آزمایش را می توانید مشاهده کنید.

علاوه بر این روش های مختلف دیگری وجود دارد که گاها به صورت تجربی و گاهی به اساس دیدگاه متخصصین حوزه زنبورشناسی هستند اما دقت آزمایشگاه را ندارند؛ به همین خاطر در مقاله روش های تشخیص عسل طبیعی به صورت مفصل و کامل به این روش ها و تکنیک ها پرداخته شده است و تلاش شده حتی المکان روش های تشخیص عسل طبیعی معرفی گرددند.

هر چند بر اساس مطالعات ما در هنگی بی بهترین مدل و روش اطمینان از طبیعی بودن عسل این است که زنبوردار دارای تجربه بالا باشد؛محصولاتش در آزمایشگاه ها مورد آزمایش قرار گیرند؛سایر زنبوردارها فعالیت او را تایید کنند و  تنها یک نهاد واسط بین مصرف کننده  و زنبوردار  قرار بگیرد تا ضمانت محصول را بر عهده بگیرد.

چرا عسل را مصرف می کنیم

در واقع در چرایی مصرف و هدف استفاده از آن اهیمت اساسی در انتخاب نوع محصول و خرید عسل دارد برای مثال عسلی که با هدف دارویی مصرف می شود با عسلی که هدف استفاده در صنایع غذایی استفاده می شود فرق دارد، اگر عسل برای مصرف شخصی است یا زمانی که هدف از خرید عسل استفاده به عنوان هدیه ارزشمند است تفاوت دارد. در واقع کیفیت عسل با هدف مصرف دارویی به مراتب باید بالاتر از عسلی باشد که با هدف تولید مربا استفاده می شود. پس قبل از خرید به این سوال پاسخ دهید: که چرا عسل طبیعی می خرید؟ و برای چه کار می خواهید استفاده کنید؟

کیفیت عسل از روی چه عواملی بسنجیم ؟

همانگونه که می دانیم که عسل دارای انواع مختلفی است و شما باید عسلی که انتخاب می کنید پاستوریزه نشده باشد اکثر عسل های موجود در بازار ، به عسل گرما می‌دهند و  و آن را فیلتر می کنند تا گرده زنبور عسل را برای کریستال نشدن و رس نکردن حذف کنند که چنین عسلی فاقد خواص سلامتی است عسل طبیعی و خالص هیچ ماده نگهدارنده ندارد و بدون تاریخ انقضا است ندارد.

 

ویژگی های ظاهری عسل

عسل طبیعی و خالص یک نگهدارنده طبیعی است و نیازی به هیچ نگهدارنده اضافی ندارد. بر همین اساس عسل طبیعی دارای بسته بندی مناسب و بهداشتی(ترجیحا شیشه ای) است توسط قاشق عسل خوری چوبی مصرف می شود و دارای قیمت بالایی است.  همچنین ویژگی های ظاهری عسل طبیعی معیار مناسبی برای تشخیص کیفیت عسل است.

برگه آزمایش عسل

یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای شناسایی عسل طبیعی، انجام آزمایش‌های تخصصی بر روی عسل است. اگر چه این گونه آزمایش‌ها برای مصرف‌کننده نهایی به خاطر هزینه‌هایی که دارد به صرفه نیست اما زنبورداران و خریداران عمده با داشتن برگه آزمایش عسل می‌توانند این اطمینان را به خریداران خود بدهند که عسل آن‌ها طبیعی است. ما در هنگی بی تمامی زنبورداران علاوه بر انجام آزمایش بر روی عسل های خود نمونه ای از برگه آزمایش را همراه محصول ارسال می کنند. این مورد از کلیدی ترین پارامترهایی است که برای راهنمای خرید عسل مد نظر قرار دهید.

استاندارادهای عسل طبیعی

ویژگیحد قابل قبولاستاندار خرد و خانگی
قندهای احیا کنندهحداقل 65حداقل 65
ساکارزحداکثر 5 درصد(عسل ممتاز کمتر از 1 درصد)حداکثر 8 درصد
PHحداقل 3.5حداقل 3.5
فعالیت دیاستازحداقل8 باشدمثبت باشد
* نسبت فروکتوز به گلوکزحداقل 9.0حداقل 9.0
رطوبت 

حداکثر 20 درصد

 

حداکثر 20 درصد

مواد معدنی (خاکستر عسل)حداکثر 6.0 درصدحداکثر 6.0 درصد
هدایت الکتریکی8/0 برحسب میلی زیمنس بر ثانیه

 

8/0 برحسب میلی زیمنس بر ثانیه

 

چه عسلی هایی را نباید بخریم

عسل هایی که حرارت دیده اند،دربسته بندی های پلاستیکی قرار دارند و به صورت صنعتی تولید می شوند را نباید بخرید،چرا که اصول بهداشتی در آن ها رعایت نشده، از سوی دیگر عسل هایی که قیمت آن ها بسیار پایین اسنت و در بین جاده ها و وانت بارها به فروش می رسد نیز خطرناک است.فروشگاه هایی که از برندهای متنوع استفاده می کنند و بر روی فرایند کیفیت محصول نظارت نمی کنند، نیز مکان مناسبی برای خرید عسل نیست.

عسل هایی که در بسته بندی پت ارائه می شود بر روی کیفیت عسل تاثیر می گذارد و خاصیت آن را کاهش می هد. پس عسل با بسته بندی پت نخرید. بهداشتی ترین مدل بسته بندی عسل شیشه است.

درجه بندی عسل

بیشتر کشورهای تولید کننده و وارد کننده عمده عسل قوانین و مقررات بخصوص خودشون رو دارن که خصوصیات فیزیکی و شیمیایی، حدود تغییرات قابل قبولش رو مشخص و همچنین انواع عسل رو طبق کیفیت و خصوصیاتشون درجه بندی و معرفی می کنن.

درجه بندی عسل بر اساس:

درصد رطوبت – مواد جامد قابل حل در آب – طعم یا مزه – درجه ناخالصی. عسل رو به درجات A-B-C-D تقسیم میکنن، که به ترتیب از عالی تا متوسط است.

تولید کنندگان عسل نیازی به درجه بندی عسل ندارن اما برای صادرات و واردات عسل موسسات دولتی (موسسه استاندارد و تحقیقات) کشورهای مربوطه به بررسی و تعیین کیفیت عسل و همچنین درجه بندی عسل می پردازن.

این قوانین و مقرراتی که برای عسل و درجه بندی آن اکثرا مورد توافق و قبول اکثر کشورهای صادر کننده و وارد کننده است و این باعث جلوگیری از هر گونه تقلب در کیفیت کالای مهم اقتصادی رو از هر گونه تقلب در کیفیت و همچنین برای کالاهای  مشابه نیز جلوگیری کند.

عسل موم دار بخریم یا بدون موم

باید دانست که عسل موم دار الزاما به معنای طبیعی بودن آن نیست و نمی توان به آن اعتماد کرد،موم عسل نه تنها نشانی از کیفیت محصول نیست بلکه در چند دهه اخیر به دلیل استفاده از موم های مصنوعی و ساخته شده از پارافین، حامل بیماری ها و مواد شیمایی خطرناک هستند.گاهی توصیه می شود که جویدن موم موجب تقویت دستگاه گوارش و لثه ها می شود. اما باید بدانید داروها و سمومی که علیه بیماری‌های زنبور استفاده می شود می تواند در لایه های موم رسوب کرده و با جویدن وارد بدن شود.

عسل برای کودکان بخریم؟

این نوع عسل چون به روش طبیعی و ارگانیک تولید می شود حاوی بیشترین میزان مواد مغذی است. باکتری خطرناک کلستریدیوم بوتولینوم می تواند از طریق لاروهای مرده زنبور وارد عسل شود و به همین دلیل مصرف عسل به کودکان زیر یک سال که سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه نمی شود

عسل چینی نخرید

بهتر است عسل محصول چین را خریداری نکنید. تاکنون گزارش‌های زیادی مبنی بر آلودگی عسل تولید چین که از طریق هند و مالزی به جهان صادر می‌شود ارائه شده است. در سال ۲۰۰۳ گزارشی از عسل‌های تولید چین تهیه شده بود که نشان می‌داد آلوده به کلرامفنیکول (که در قطره‌های چشمی استفاده می‌شود) بوده‌اند. علاوه‌برآن عسل چینی به احتمال بسیار قوی شامل سرب و آنتی‌بیوتیک است. چینی‌ها برای کشتن باکتری‌ها در کندو آنتی‌بیوتیک قرار می‌دهند.

 وضعیت قیمت عسل

شاید مهم ترین مسئله همین قیمت باشد.  عسل طبیعی بدلیل شرایط سخت تولید و محدودیت برداشت محصول، همچنین ارزش بالای غذایی و تقاضای بسیار، قیمت خاص خود را دارد.

باید دقت داشته باشید که عسل های با قیمت غیرمعقول و بسیار پایین قطعا تقلبی هستند. البته این امکان نیز وجود دارد که عسل تقلبی را برای جلب اعتماد مشتری با همان قیمت عسل طبیعی ارائه دهند. پس لازم است حتما با دقت و آگاهی و اعتماد اقدام به خرید عسل نمایید.

به تاریخ تولید دقت کنید

هرچند عسل طبیعی از جمله موادی است که تاریخ انقضا ندارد و ممکن است یک عسل تا چندین سال سالم باقی بماند، اما تاریخ تولید عسل اهمیت زیادی دارد و از موارد مهمی است که در راهنمای خرید عسل به آن توجه می شود.

اگر از شکرک زدن عسل متنفر هستید، بهتر است عسل طبیعی با تاریخ تولید جدید بخرید. در این صورت نگرانی از بابت شکرک زدن سریع آن نخواهید داشت. نگران تاریخ انقضاء عسل طبیعی هم نباشید!

نام برندوزن محصولبسته بندیفروشگاهقیمت  به توماننوع تولیدی
فامیلا250گرمپتهزار تخفیف12500صنعتی
رویال طلایی650 گرمشیشههزلر تخفیف41500صنعتی
آذر کندو450گرمپتهزار تخفیف31500صنعتی
سانتین450گرمپتکوروش12000صنعتی
عسل برادران500گرمیپتکورورش168000صنعتی
سانیتین900گرمیپتافق کوروش37500صنعتی
فامیلا900گرمیپتافق کوروش42000صنعتی
عسل رفاه900گرمیپتهزار تخفیف45000صنعتی
عسل خوانسار چهل گیاه2000گرمیپتهزار تخفیف190000صنعتی
عسل خوانسار400گرمیپتهزار تخفیف26000صنعتی
هانیلی500گرمیپتهانیلی70000سنتی
هانیلی1 کیلو گرمیپتهانیلی140000سنتی
آهوتا1 کیلوگرمیپتآهوتا130000سنتی
بازار عسل1 کیلوگرمیپتبازار عسل160000سنتی
مریلا هانی1 کیلوگرمیپتهانیلی110000سنتی
عسل طبیعی1 کیلوگرمیپتعسل طبیعی150000سنتی

سخن نهایی در باب راهنمای خرید عسل 

خرید مستقیم از زنبوردار، بسته بندی مناسب؛ در دسترس بودن برگه آزمایش محصول و هدف استفاه از آن پارامترهایی است که در خرید عسل طبیعی می تواند موثر واقع شود.

این موارد صرفا بر اساس تجربیات و نقطه نظرات زنبورداران، مخاطبان و مشتریانی بود که با ما در ارتباط بوده اند اگر بازهم نکاتی مد نظر دارید که به توسعه این کار کمک می کند  با ما در میان بگذارید تا به این متن اضافه شود.

آیا مطلب راهنمای خرید عسل برای‌تان مفید بود؟ اگر تجربه خاصی درباره چگونگی خرید عسل دارید،در دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید.

ارسال پاسخ