ژل رویال
عسل شناسی

ژل رویال و دانستنی های خارق العاده از آن برای شفای هر بیماری

ژل رویال نوعی ماده غذایی است که توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود و معمولاً همه لاروها در روز اول زندگی از شاه‌ انگبین تغذیه می‌کنند، اما این جیره غذایی از روز چهارم تغییر می‌کند و جای آن را مخلوطی از عسل و گرده می‌گیرد، و تنها ملکه تا آخر عمر از ژل رویال  تغذیه می‌کند و به نظر می‌رسد که این نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسی بین زنبورهای ماده و ملکه می‌گردد به‌طوری‌که طول مدت زندگی ملکه بیش از پنجاه و دو برابر طول زندگی زنبورهای کارگر است و از لحاظ حجم نیز ملکه دو تا سه برابر کارگرها می‌باشد

این ژل یک ترشح پروتئینی است که از غدد هیپوفارِنکس و فک پایینی زنبور عسل کارگر خارج می‌شود. تنها غذایی که در طول عمر ملکه به او داده می‌شود و همچنین همه لاروهای کوچک در سه روز اول پس از از تخم درآمدن با ژل رویال تغذیه می‌شوند، همه می‌دانند که عسل، فراورده‌ی زنبورهاست اما به‌ندرت می‌دانند که محصول دیگر این حشره، ژل رویال است. این ژل از ناحیه‌ی فوقانی سر زنبور به‌دست می‌آید و از خانه‌های کندو استخراج می‌شود

زمانی که لارو زنبورها (لارو به نوزاد کرمی‌شکل حیواناتی که دگردیسی کامل دارند (مانند حشرات و دوزیستان) گفته می شود) تولید می‌شود، زنبورهای کارگر به آنها ژل رویال می‌دهند تا تقویت شوند و در روزهای آغازین زندگی خود، جان سالم به‌در ببرند.بعد از ۳ تا ۴ روز، لاروها دیگر از ژل رویال استفاده نمی‌کنند. برای لاروهایی که احتمال دارد بدل به ملکه بشوند، این ژل‌ها از اهمیت خیلی بیشتری برخوردار است. این لاروها در کندو با ژل رویال احاطه می‌شوند. این حرکت باعث می‌شود تا ریخت‌شناسی این زنبورها برای بدل شدن به ملکه توسعه یابد.

 

ژل رویال چیست

 

 

پروتئینی موسوم به رویالاکتین باعث ایجاد تغییرات فِنوتیپی در لارو ملکه می‌شود. در واقع باعث می‌شود تا لاروها دارای تخمدان بشوند و نسبت به سایر زنبورها اندازه بزرگ‌تری پیدا کنند و عمرشان نسبت به سایرین ۲۰ برابر افزایش پیدا کند. در هر کندوی زنبور عسل در طول ۵ تا ۶ ماه، ۵۰۰ گرم ژل رویال ذخیره می‌شود.

برای مصرف این ژل، شکل‌های مختلفی وجود دارد، ولی هرگز نباید آن را گرم کنید، زیرا خواص آنزیمی و پروتئین‌های سودمندش برای انسان ازدست می‌رود

ترکیبات مجعزه آسا دارد!

ژل رویال یا شاه انگین یا ژل سلطنتی ترشح شیری است که توسط زنبور عسل کارگر تولید می‌شود و به طور معمول حاوی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آب، پروتئین ۱۲ تا ۱۵ درصد، ۱۰ تا ۱۶ درصد شکر، ۳ تا ۶ درصد چربی و ۲ تا ۳ درصد ویتامین، نمک و اسید آمینه است. ترکیبات ممکن است بسته به منطقه جغرافیایی و آب و هوا متفاوت باشد. زنبورهای عسل کارگر در واقع از این محصول برای پرورش و رشد زنبورهای ملکه استفاده می‌کنند.

این ماده دارای مواد مغذی و معدنی مختلفی نظیر کلسیم، مس، آهن، فسفر، سیلیکون، سولفور، پتاسیم و… است. از مواد مفیدی که در خانواده ویتامین B موجود هستند نیز در این ژل یافت می‌شود: بیوتین یا ویتامین B7، اینوزیتول، فولات، اسیدهای نوکلئیک، گاما گلوبین، ۱۷ نوع اسید آمینه شامل ۸ نوع اسیدآمینه‌ای که بدن انسان قادر به تولید آنها نیست و باید ازطریق مواد غذایی به بدن خود وارد کند.

چرا مصرف ژل رویال

ژل رویال برای آسم، تب یونجه، بیماری کبد، پانکراتیت، دیابت نوع ۲، زخم‌های پای دیابتی، مشکلات خواب (بی‌خوابی)، خستگی ثانویه بر اثر سرطان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، ناباروری (عدم توانایی داشتن یک کودک)، علائم یائسگی، زخم معده، بیماری کلیوی، شکستگی استخوان، اختلالات پوستی و کلسترول بالا استفاده می‌شود.

این سوخت زنبوری دارای ویژگی‌های مختلف بیولوژیکی مفید برای سلامت انسان مانند فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی، اثرات ضد باکتری، افزایش ایمنی و اثرات ضد تومور است

 

نگه داری ژل رویال

 

روش نگهداری آن

ژل رویال را می توان در صورت بسته بندی صحیح ( بدون هوا ، ظرف غیر فلزی ) و نگهداری در یخچال ، تا دوسال ، و در صورت نگهداری در فریزیر ، تا سه سال نگهداری نمود .
قرص های ژل رویال به صورت خشک شده در آمریکا تولید شده اند که راحتی بیشتری را برای مصرف کننده به همراه دارند .
برای حمل و نقل نقل آن ، باید در ظروف ضد نور ، در کنار مقداری یخ و یا یخ خشک حمل کرد . یخ خشک برای مسافت های دور بهتر است .
از آن جا که ژل رویال را زنبور ها از پیش ، هضم کرده اند و در آن آنزیم های فراوانی وجود دارد ، پس از مصرف سریعا مورد استفاده ی سلول ها قرار می گیرد . بهتر است مقدار یک تا دو گرم ژل رویال را صبح ناشتا زیر زبان قرار دهید تا از طریق جریان خون به سراسر بدن منتقل و در قسمت های مورد نیاز ، استفاده شود .
استفاده ی ژل رویال مخلوط شده با عسل موردی ندارد ولی اگر یک روز از مخلوط کردن آن ها بگذرد ، مضر است .

عوارض ژل های رویال

طی آزمایشات انجام شده بر ژل رویال ، مشخص شد که آزمایشات پوستی در بسیاری از بیماری های آلرژیک، مثبت بود. گزارش های موردی از آلرژی، اثرات افزایش یافته بر آسم، حساسیت بیش از حد، و خطرات مشابه دیگر، مشاهده شد.

در مورد میزان سمیت ژل رویال نمی توان نظر قطعی عنوان کرد. ژل رویال مانند دیگر مواد می تواند در بعضی موارد، عوارض جانبی ایجاد کند. در صورتی که پس از استفاده مداوم مشکلی ایجاد نشود، عارضه ای برای فرد نخواهد داشت.

ما در برخی دیگر مشکلاتی ایجاد کرده و می تواند واکنش های حساسیتی جدی ایجاد کند. برای جلوگیری از هرگونه عوارض جانبی، باید از ژل رویال تازه و زیتون  استفاده کنید. اگر سابقه بیماری دارید، قبل از مصرف ژل رویال، باید با پزشک، مش ورت کنید.

سخن نهایی

هنگی بی به عنوان پلتفرم فروش عسل طبیعی و ارگانیک تلاش می کند بهترین فراورده های عسل را برای دوستان خود پیدا کند و در این راه تلاش می کند با ارائه اطلاعات دقیق و شفاف به قدرت تصمیم گیری مخاطبان خود کمک کند برای ما قبل از آن که فروش اهمیت داشته باشد،رضایت  و تجربه کاربر اهمیت دارد و تلاش می کنیم با افزایش اطلاعات لازم کمک کنیم تصمیم بهتری بگیرد. در واقع شغل ما فروش عسل نیست ما مشاوران شما در امر انتخاب بهترین عسل ارگانیک، طبیعی و فراورده های عسل هستیم . در مقاله بعدی در مورد 21 خواص ژل رویال برای شما صحبت می کنیم تا بدانید اگر آن را بخرید چقدر می توانید منتفع شوید.

ارسال پاسخ