هدیه سازمانی و مدیران
هدیه سازمانی

هر آنچه که مدیران باید در مورد هدیه سازمانی بدانند(دستورالعملی برای سال 98)

هدیه سازمانی روشی عملی و اثر بخش در سازمان ها است که برای اهداف مختلف استفاده می کنند. در هنگی بی مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

کسب وکاری موفق است که بتواند درست و اصولی تصمیم بگیرد و در مواقع مهم واکنش مناسبی ارائه بدهد،در این بین استفاده از ابزار و تکنیک های خلاقانه و متفاوت می تواند این نقش را ایفا کند. هدایای سازمانی و دادن هدیه سازمانی یکی از این موارد است.

این هدایا یکی از اجزاء مهم در کسب و کار بوده و هرساله همه سازمان‌ها جزئی از بودجه خود را به آن اختصاص می‌دهند هدیه دادن یک تسهیل‌گر اجتماعی است و در طولانی مدت روابط شما را حفظ می‌کند و شما را در پستی و بلندی حفط می‌کند؛در این مقاله به بررسی کاملی در مورد چرایی و چگونگی آن می پردازیم.

هدیه سازمانی چه تعریفی دارد؟

هدیه سازمانی ، هدیه ای است که یک سازمان به مشتری خود می دهد یا مدیران سازمان ها برای هم قطاران خود می خرند، مهم ترین هدف آن استحکام بخشیدن به رابطه تجاری فی ما بین است. البته راه های زیادی وجود دارد تا اهمیتی که برای مشتری و یا شرکای تجاری خود قائلید را نشان دهد. اما روشی که معمولا همه از آن غافل می مانند هدیه است. هدیه ای که می دانید معنای ویژه ای برای آن ها خواهد داشت.

خرید هدیه سازمانیبرای کدام دلایل سازمان ها به هدیه سازمانی رو می آورند؟

دلایل ارائه کادوهای سازمانی می تواند کاملا متفاوت باشد، مثلا قدردانی از یکی از مشتریان وفادار و همیشگی و یا تشکر از کارمندی که بیشتر از زمان و فرا تر از حدود وظایف خود برای شما وقت گذاشته است. یا هدیه ای به پاس جبران حمایت های یک سازمان بزرگ از سازمان کوچکتر و….

اما دلیلی که تقریبا می توان گفت بیشتر شرکت ها به همان منظور به هدیه دادن روی می آورند، تقویت رابطه تجاری پیش امده است. دلایل زیر از مهم ترین و کلیدی ترین دلایل استفاده از هدایای سازمانی است.

  •  هدیه دادن پلی است برای ایجاد رابطه نزدیک تر
  •  هدیه دادن شما را نسبت به رقبایتان متمایز می کند
  •  شخصی سازی کردن هدایا برند شما را تقویت می کند
  •  در تماس بودن مشتری، رابطه کاری تان را زنده نگه می دارد.

هدایای تبلیغاتی و هدایای سازمانی

هدایای تبلیغاتی و هدایای سازمانی یکی از موثرترین راه هایی هستند که هر مدیر بازاریابی از آن جهت افزایش فروش و جلب رضایت مشتریان خود استفاده میکند. هدیه تبلیغاتی و هدیه سازمانی به مناسبت های مختلفی (یک رویداد تجاری، مناسب ملی و مذهبی خاص، نمایشگاه ها و … ) ممکن است اهدا شود.

به غیر از رویداد، فاکتورهای دیگری مثل مخاطب، بودجه سازمان، اهداف بازاریابی و … میتوانند در انتخاب مناسب ترین هدیه تبلیغاتی نقش داشته باشند.

اصل تقابل دلیل اصلی هدیه دادن!

اصل تقابل (Reciprocity) یک هنجار اجتماعی است که شامل تبادلات مهربانانه بین افراد است. یعنی پاسخ به عمل یک فرد با یک عمل برابر. در دنیای اقتصاد رفتاری، هدیه دادن عملی برای تحکیم هنجار های اجتماعی محسوب می شود. فرض کنید در دنیای تماما اقتصادی زندگی می کردیم. در این شرایط شما به منزل دوستتان برای صرف شام دعوت شده اید و در نهایت به دلیل قضایای سود-هزینه باید پول شامتان را حساب کنید. با توجه به تدارکاتی که دوستتان برای شام دیده است.

تخمینی که برای تهیه هزینه پیش غذا، غذای اصلی، دسر، نوشیدنی و سایر مخلفات زده می شود حدودا 50 هزار تومان برای هر شخص خواهد بود. شما و همسرتان دو نفر هستید، پس مبلغی حدود 100 هزار تومان برای آن مهمانی پرداخت می کردید اما در عوض، شما جعبه ای شکلات یا یک دسته گل به ارزش حدودی 50 هزار تومان تهیه کرده اید. می شود این طور بیان کرد که شما هزینه ای نصف هزینه شام پرداخت کرده اید، اما قطعا باعث خوشحالی دوستتان شده اید. حس رضایتی که افراد از دریافت هدیه به دست می آورند، بسیار بیشتر از دریافت پول به عنوان هدیه می باشد.

ویژگی های هدیه تبلیغاتی

تعدادی فاکتور در انتخاب یک هدیه مناسب هست که اگر در نظر گرفته شود بدون شک تاثیرگذاری این هدایا افزایش چشم گیری خواهد کرد.

  • خلاقیت و نوآوری : از خرید محصولات کلیشه ای دست بردارید. سعی کنید محصولی جدید و خلاقانه انتخاب کنید.
  • کاربردی : بهتر است محصولی را به عنوان هدیه تبلیغاتی انتخاب کنید که برای مشتری مفید باشد.
  • با کیفیت : هدایای تبلیغاتی تاثیرات ماندگاری در ذهن مشتریان ایجاد می کند. بنابراین اگر تصمیم دارید محصورات ارزان و بی کیفیت ارائه دهید، بهتر است هیچ کاری نکنید.
  • ایرانی بودن کالا : سعی کنید کالایی که به عنوان هدیه تبلیغاتی در نظر میگیرید ساخت ایران باشد. این امر نه تنها به اقتصاد و تولید ملی کمک خواهد کرد، بلکه این نگرش شما به تولید ملی و ایرانی بودن هدیه، حس فوق العاده ای در مخاطب نسبت به شما ایجاد خواهد کرد.

فراموش نکنید که یکی از اهداف هدایای تبلیغاتی ایجاد حس خوب و مثبت از برند در ذهن مخاطب است. پس در کنار فاکتورهایی مثل مناسب بودن هدیه با مخاطب، بودجه و اهداف شما، کاربردی بودن و ماندگاری محصول، به ایرانی بودن آن نیز توجه کنید.

پاداش نقدی یا هدیه؟

سازمان ها نیز می توانند از این اصل استفاده کنند. آیا باید به یک کار مند هدیه ای یک میلیون تومانی داد یا یک میلیون تومان پول نقد؟ اگر از کارکنان بپرسید اکثریت آنان به احتمال زیاد پول نقد را انتخاب خواهند کرد. ولی هدیه ارزش خاص خود را دارد.

هدیه می تواند روابط بین کارفرما و کار مند را ارتقا دهد و با این کار فواید بلند مدتی را برای هر دو طرف به ارمغان آورد. با خود فکر کنید چه کسی سخت تر کار می کند، وفادار تر است و به راستی کارش را بیشتر دوست دارد؟ کسی که بلیت یک سفر و اقامت در یک هتل برای سه روز را دریافت کرده یا کسی که یک میلیون پول نقد دریافت کرده؟

اگر شرکت هایی مثل گوگل را در نظر بگیرید که انواع گوناگون مزایا مانند غذای با کیفیت و رایگان، دوره های ورزشی، کلاس های آموزش موسیقی دلخواه و… را در اختیار کارکنان خود قرار می دهد، به راحتی پاسخ سوال بالا را به دست خواهید آورد.

گزینه های خرید کادو

حال که  کم و بیش قوانین موجود برای تهیه کادو در دنیای اقتصاد رفتاری را مطالعه کردیم، چند گزینه برای کادو خریدن پیش رو داریم: اول از همه ارزش واقعی و اقتصادی پول نقد را فراموش نکنید، شاید سریع ترین و راحت ترین گزینه انتخابی برایتان پول نقد باشد. پول نقد به طرف هدیه گیرنده کمک می کند تا ارزش دقیق هدیه شما را بداند، حالا آیا این مسئله برایتان خوب است یا خیر، تصمیمش با خودتان است. در وهله دوم اگر زمان لازم برای تهیه هدیه را دارید و اگر با خرید هدیه مورد نظرتان، درد پرداخت را در شخص هدیه گیرنده از بین می برید، شک نکنید که مناسب ترین گزینه را پیش رو دارید.

عسل طبیعی هنگی بی و سایر فراورده های دیگر آن مانند ژل رویال یکی از بهترین گزینه ها برای خرید هدایای سازمانی است

چرا که علاوه بر این عسل هنگی بی مستقیم از زنبوردار ایرانی تهیه می شود و دارای کیفیت بالا و تضمین شده است،  از نظر معیارهای سازمان های بهداشتی و دارویی است،  بسته بندی زیبا و خلاقانه ای دارد.

به همین خاطر می توانیم ادعا کنیم که خرید عسل طبیعی هنگی بی و استفاده از آن به عنوان کادوی سازمانی می تواند انتخابی متفاوت و منحصر به فرد باشد. و هدایای شما را در میان رقبایتان متمایز و حرفه ای می کند.

ارسال پاسخ