خواص شیر و عسل
عسل درمانی

خواص شیر و عسل طبیعی؛از مصارف دارویی تا آرایشی-بهداشتی

نکته هایی از خواص شیر وعسل وجود دارد که توجه بسیاری از کاربران را به خودش جلب کرده است تاجایی که عامل موثری در نوشتن این مقاله محسوب شده است،شیر و عسل معجون سحرآمیزی است که مزایای مختلفی برای سلامت و زیبایی دارد. عسل برای آنتی‌اکسیدان‌های‌اش، ضد قارچ و ضد باکتری بودن‌اش و خواص ضد التهابی و تسکین‌دهنده‌ای که دارد، شناخته شده‌است. از سوی دیگر، شیر یک منبع قوی کلسیم، پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسید لاکتیک است. در این نوشتار درباره فواید یا خواص عسل و شیر بحث می شود که شما را حقیقتا شگفت زده می کنند.به شما توصیه میشود جهت کسب اطلاع بیشتر این مقاله را مطالعه فرمایید.

شیر و عسل

فواید درمانی شیرو عسل

شیر و عسل معجونی قدیمی و ارزشمند است. مردم بسیاری از تمدن‌های باستان از جمله یونانیان، رومی ها، مصری‌ها و سرخپوستان از این معجون ارزشمند استفاده می کردند.

به قطع یکی از مصارف عسل طبیعی  برای مصارف دارویی است و ترکیب این ماده شفا با شیر می تواند معجزه کند از سوی دیگر شیر و عسل هردو طعم لذید و خوشمزه ای دارند و کمتر کسی پیدا می شود از خوردن آن امتناع کند. ما در ادامه به خواص درمانی و سپس خواص بهداشتی این دو ماده می پردازیم:

 • بنیه‌تان را بهبود می‌دهد
 • سلامت استخوان‌ها را بهبود می‌دهد
 • فرایند پیری را کند تر و دوران پیری را تسهیل می کند.
 • سلامت دستگاه گوارش را بهبود می‌دهد
 • باعث ایجاد آرامش می‌شود و بارهای منفی بدن را تخلیه می کند.
 • با بی خوابی مقابله می کند و باعث خواب آرام می شود.

فایده آرایشی بهداشتی شیر و عسل

 • پوست‌تان را درخشان می‌کند

با مقادیر مساوی از شیر و عسل ماسکی برای صورت‌تان درست کنید تا پوست‌تان درخشان شود و حتی بعد از یک روز خسته‌کننده تازه و پرطراوت به نظر برسید.

 •   خواص ضد پیری دارد

استفاده‌ی منظم از ماسک تهیه شده از مقادیر مساوی شیر و عسل دارای خواص ضد پیری است. گفته می‌شود که این ماسک از ظهور نشانه‌های پیری جلوگیری می‌کند.

 • پوست را مرطوب می‌کند

ماسک صورت شیر و عسل پوست را به طور طبیعی مرطوب می‌کند و از خشکی و پوسته پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند. این معجون دارای خواص آبرسانی است و اگر درست و دقیق استفاده شود، حتی به درمان خشکی و ترک لب‌ها هم کمک می‌کند.

 • پوست را پاکسازی می‌کند

شیر خام به عنوان یک پاک‌کننده‌ی عالی عمل می‌کند. و هنگامی که چند قطره عسل که یک نم‌نگهدار است، به آن اضافه کنید، خواص آن افزایش می‌یابد. این مخلوط را استفاده کنید تا پوست‌تان را به طور طبیعی پاکسازی کنید.

 • موهای‌تان را ترمیم می‌کند

یک تا دو قاشق بزرگ غذاخوری عسل را به نصف فنجان تا یک فنجان شیر پرچرب اضافه کنید. این دو را خوب مخلوط کنید تا عسل در شیر حل شود، سپس با دقت آن را روی موهای‌تان بریزید. اجازه بدهید حدود یک ساعت روی موهای‌تان بماند و تاثیر خود را بگذارد، سپس آن را با یک شامپوی معمولی آبکشی کنید. این ماسک فوق‌العاده، موهای‌تان را فوق‌العاده‌ای درخشان، سالم و نرم خواهد کرد.

 • پوست را سالم می‌کند

استفاده منظم از شیر و عسل کمک می‌کند تا بافت پوست‌تان بهبود بیابد و پوست‌تان سالم بماند.

خواص عسل و شیر

 

خطر خوردن عسل و شیر داغ

با وجود خواص فراوان و نکات مثبتی که این شیرین‌کننده در مقایسه با قند و شکر دارد، توصیه می‌شود که در مصرفش زیاده‌روی نشود زیرا در این صورت نیز می‌تواند زمینه‌های چاقی و اضافه وزن را به بار آورد.

اما نکته مهم این است که؛ افرادیکه به مصرف نوشیدنی های داغ با عسل علاقه دارند باید بدانند که نباید عسل را در نوشیدنی های با حرارت بیش از 40 درجه سانتیگراد مخلوط کنند، زیرا دمای بالای عسل منجر به تولید و فعال شدن سمی موسوم به HMS می شود که اثر فوری ندارد و به مرور زمان در کبد ته نشین شده و سلامتی فرد را باخطری جدی مواجه می کند. بهتر است دمای شیر یا چای یا هر نوشیدنی دیگری که قرار است عسل به آن اضافه شود، نیمه گرم یا ولرم بوده و از این دما بالاتر نباشد.

مهم: بهتر است قبل از یک سالگی به کودکان عسل ندهید زیرا احتمال بروز حساسیت در کودکان را افزایش می‌دهد.

ارسال پاسخ