بره موم
عسل شناسی

با بره موم و اعجاز بی نظیر آن آشنا شوید+کاربردها و خواص آن

بره موم (Bee glue) ماده چسبناکی است که زنبور برای جلوگیری از ورود سرما در اطراف کندو عسل جمع آوری می‌کند. یکی از خواص مثبت وموثر بره موم خاصیت ضد سرطان بودن ان است.

بره موم ماده‌ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است، حالت آن خمیری شکل و چسبناک با بوی مطبوع که رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است. رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد. بره موم، در هوای سرد، ترد و شکننده و در هوای گرم، نرم و چسبناک می‌شود.

شناخت ساختار

این ماده  حاوی حدود 50 درصد صمغ یا رزین گیاهان، 30 درصد موم 10 درصد اسیدهای چرب ضروری، 5 درصد گرد گل و 5 درصد دیگر آن از ترکیبات آلی، ویتامینها و عناص معدنی مانند: نقره، سدیم، جیوه، مس، منگنز، آهن، کلسیم، وانادیم و سیلیس است. مقدار و نوع ترکیبات بره موم بسته به مکان، زمان جمع آوری و روش تولید آن متفاوت است. یکی از فرآورده های زنبور عسل است که توسط این حشره پر خاصیت تولید می شود. بره موم تولید شده در کندو، برای موارد مختلفی در کلونی مورد استفاده قرار می گیرد که مهمترین وظیفه این ماده برای کندو ضدعفونی کردن و همچنین پوشاندن درز هایی است که با ورود گرد و غبار و همچنین آلودگی ها به داخل کندو می شود.

 

بره موم و خواص آن

 

چگونگی تولید آن 

زنبور ابتدا تکه های رزین یا صمغ تراوش شده از جوانه یا تنه برخی درختان را به وسیله پاهای عقب و قطعات دهانی جدا می کند و سپس آنها را به کمک بزاق دهان نمناک و شکل حبه مانند به آن می دهد و در نهایت به وسیله ی آرواره ها و به کمک پاها حبه ها را در داخل سبد گرده در پاهای عقبی قرار داده و به کندو حمل می نماید.

بره موم چیست

خواص شگفت انگیز بره موم

یکی از خواص مثبت وموثر بره موم خاصیت ضد سرطان بودن ان است.

از جمله اثرات ضد سرطانی این ماده ارزشمند که مصرف آن را به همه توصیه می کنیم به شرح زیر است :

  • تاثیر مستقیم ضدسرطانی
  • افزایش ایمنی
  • اثر انتی اکسیدانی
  • اثر ضد التهابی
  • اثر ضد باکتریایی وضد ویروسی
  • اثر ترمیم بافت اسیب دیده

این ماده علاوه بر خواص درمانی در صنعت بهداشتی و درمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بخواهیم از خواص ارایشی وبهداشتی این محصول موارد مهم و کلیدی آن را بیان کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از این ماده پرکاربرد به‌عنوان ضد بوها و ضد عرق‌ها استفاده فراوان می‌شود.
  • در برطرف کردن شوره سر و پوسته‌های تولیدشده در سر مؤثر است.
  • به دلیل خاصیت ضد قارچی در ترمیم دهنده‌های پوستی و تمامی محصولات پس از استفاده در اصلاح صورت کاربرد پیداکرده است.
  • خنثی‌کننده عفونت‌های پسوریازیس  (آکنه ، جوش و لک‌های صورت) و قارچی مانند عفونت و کچلی موهای دست‌ و پا
کاربرد سنتی آن

در اروپا و شمال آفریقا، خواص التیام زخم توسط بره موم و نیز از زمانهای باستان مصریان، یونانیها و رومیها شناخته شده بود. در اواخر فصل دوازدهم، فرآورده های داروئی حاوی بره موم برای معالجه عفونتهای دهان و گلو و همچنین پوسیدگی ( استخوان یا دندان ) شرح داده می شوند. بطو ر متداول در مواد نگهدارنده چوب یا ورنی ها نیز  بکار رفته است.

امروزه در آفریقا، در داروهای گیاهی مانند ضد آب نمودن ظروف و چوب، چسب، تهیه نخ کمان و برای طبلهای زهی استفاده می شود.

کاربرد بره موم در بهداشت و اراییش

 

کاربرد بره موم در تکنولوژی موادغذایی

در اثر فعالیتهای آنتی اکسیدان، ضد میکروبی و ضد قارچی، بره موم را بعنوان ماده نگهدارنده به مواد بسته بندی غذائی اضافه می کنند. طولانی کردن نگهداری ماهی منجمد تا 3-2 برابر بوسیله مولفان مختلف، ذکر گردیده است. اضافه نمودن فقط 30 پی پی ام  به جیره های غذایی مرغ های تخم گذار، تولید تخم مرغ، تبدیل غذا و وزن مرغ را تا 6-5 % افزایش داده است. افزایش وزن اضافی جوجه های کبابی، وقتی که 500 پی پی ام بره موم به جیره های غذائی آنها اضافه گردید، تا 20% گزارش شده است.

مواد احتیاطی هنگام مصرف

سمیت کم بره موم برای بدن و سازگاری خوب آن با پوست به اثبات رسیده است اما بایستی در نظر داشت که حساسیت‌زایی در برخی از افراد بخشی از مصرف هر ماده آرایشی – بهداشتی و درمانی به شمار می‌رود و مشورت با پزشک برای مصرف درمانی یک ماده حتی اگر طبیعی باشد لازم و ضروری است.

ارسال پاسخ