تشخیص عسل طبیعی
عسل شناسی

شش باور غلط در تشخیص عسل طبیعی که خطرناک هستند

چگونه طبیعی بودن عسل را تشخیص دهیم؟

تشخیص عسل طبیعی کاری پیچیده و نیازمند تجربه و دانش بالایی است به همین خاطر باور غلط در تشخیص عسل طبیعی امری مرسوم به حساب می آید. از سوی دیگر به دلیل اهمیت موضوع در کل جامعه باعث شده توده ی مردم نظرات و دیدگاه های خود را در قالب روش های تشخیص عسل طبیعی ارائه کنند. با توجه به اینکه عسل های بسیاری در بازار یافت می­شود دغدغه ی بسیاری از مصرف کنندگان، خرید عسل طبیعی می­باشد. مسلما عسلی که طبیعی باشد هم طعم بهتری دارد و هم خاصیت بیشتری، اما مسئله اینجاست که چگونه عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم. خوب است قبل از آن با برخی باورهای اشتباه که در بین مردم رواج دارد آشنا شویم. این باورها گاها با مقیاس و سنجه های علمی درست هستند ولی عموم، رویکرد غیر علمی و نادرستی به این قضیه دارند.

تشخیص عسل

6 باور غلط در تشخیص عسل طبیعی

اولا: برخی از مردم براین باورند عسلی که بلورین، کدر و ته نشین می­شود تقلبی است و عسل سالم و طبیعی همیشه صاف و شفاف می ماند اما این باور کاملا اشتباه است . اگر مقاله شکرک زدن عسل را بخوانید می دانیدکه شکرک زدن هم دلیل بر تقلبی بودن عسل نیست.

دوما: مصرف کننده ی ایرانی، عسل خوب، خالص و طبیعی را عسلی می داند که رنگش کهربایی تیره مانند عقیق و سفت باشد و اصطلاحا «کش» آمده و اگر یک روز در یخچال گذاشته شود، بلورین نشود و چنانچه قاشقی از آن برداشته شود، قطراتی که سرازیر می شود به صورت باریکه ای پیوسته باشد و قطع نشود.

سوما: کسانی هم شگردهای ویژه ای را برای شناسایی عسل سفارش می کنند که پایه و اساس آن معلوم نیست مانند کبریت گرفتن کنار عسل، ریختن چند قطره روی روزنامه و … که هیچ کدام از این موارد از نظر عسل شناسان و علم تغذیه پذیرفته نیست.

چهارما: باور رایج و اشتباه دیگری که در بین مصرف کنندگان عسل طبیعی وجود دارد این است که گمان می کنند روش های تجربی تشخیص عسل، درست و بدون ایراد هستند در حالی که تمامی روش های تجربی با توجه به شرایط محیط و نحوه ی ادراک فرد، قابلیت برداشت های چند جانبه و ضریب خطای بالا هستند.

پنجما: عسل صنعتی و مدرن که دربسته بندی های مختلف در سوپرمارکت ها مشاهده می کنید با عسلی که توسط زنبوردارهای متعهد تولید می شود تفاوت زیادی در کیفیت دارند. وجود عسل در سوپرمارکت های مطرح، دلیلی بر کیفیت بالای آن نیست.

ششما: مردم گمان می کنند قیمت عسل در کیفیت آن تداخلی ایجاد نمی کند و با پرداخت هزینه ی کمتر هم می توان عسل طبیعی مصرف کرد، در حالی که عسل طبیعی با کیفیت، از قیمت بالایی برخوردار است.

هفتما: مردم معتقدن که نوع ظرف نگه داری عسل چندان تفاوتی ندارد و در هر ظرفی می توان از عسل نگه داری کرد در حالی که این باور اشتباهی است و نوع ظرف علاوه بر این که از لحاظ بهداشتی مهم است در کیفیت و ماندگاری محصول هم تاثیر گذار است. بهترین ظرف نگه داری عسل، ظروف شیشه ای و سفالی هستند که علاوه بر حفظ بهداشت محصول، در طبیعی بودن محصول و کیفیت آن نیز تاثیر گذار است.

سخن نهایی در باب تشخیص عسل

یکی از معضلات صنعت زنبورداری و تولید عسل طبیعی باور غلط در تشخیص عسل طبیعی است که موجب وارد آمدن صدمات زیاد به این صنعت شده است. به نظر شما چه آسیب ها و باورهای اشتباهی در این صنعت وجود دارد که می بایست در مورد آن روشنگری کرد؟ برای ما در کامنت توضیح دهید تا در اینده آن را به همین مقاله اضافه کنیم و با هم به رشد صنعت زنبورداری و تولید عسل کمک کنیم.

ارسال پاسخ